MOB WIKI: Zombie

Tento tvor je nápaditě podobný hráči, ovšem je to příšera. Na výšku měří 2 bloky, 1 blok na šířku a 0,25 bloku na tloušťku. Objevuje se pouze v prostorách, kde je minimální nebo vůbec žádné světlo, k hráči se většinou přiblíží a zraní ho dotykem. Zombie se vznítí na slunci. Rádi útočí na vesničany, ale ty chrání železný golem.

Zombie dropují 0-2 kusy zkaženého masa, v betě 1.8 z nich padalo 0-2 kusy pírek. Ze zombie může také spadnout železná přilba, lopata, meč nebo také železný ingot a to od snapshotu 12w06a. Tyto předměty mohou padnout pouze když zombii zabije hráč. V následujícím snapshotu 12w07a se šance, že takovýto předmět padne zmenšila.

Minecraft Zombie Door Break
                 Od snapshotu 12w06a zombie mohou v hardcore módu zničit dveře

Zombie sténá, když bezcílně bloudí a vrčí, když je zraněna nebo útočí. Zombie se spawnují ve skupinách po 2-6 a pronásledují hráče na první pohled. Až do snapshotu 12w02a se nepokoušely vyhýbat překážkám, včetně strmých útesů a jednoduše se snažily přeskočit vše, co jim stálo v cestě. Jejich inteligence byla vylepšena po snapshotu 12w02a, pomáhá jim lépe se orientovat a vyhýbat překážkám. Na rozdíl od kostlivců se zombie nepokouší vyhýbat útokům a stále pronásleduje hráče i když přejde do protiútoku.

Za svítání, když je Slunce 15 nebo více stupňů nad zemí, se zombie, pokud je vystavena přímému slunci, vznítí. Nicméně pokud se dotýká vody, nevzplane a v okamžiku, kdy se jí přestane dotýkat, je opět vystavena účinkům přímého slunečního záření. Dostatečný stín ochrání zombie před sluncem stejně, jako kdyby pršelo. Od snapshotu 12w03a se zombie a kostlivci pokouší najít úkryt před sluncem pod stromy, v jeskyních nebo skočí do vody, aby se zachránili před uhořením.

2012-01-21_20.50.36
                                            Zombie vylézající z jeskyně

MOB WIKI: Creeper

Creeper je opravdu záludná příšera. Creeper je zelený, tichý a vždy když se k vám přiblíží, tak vybouchne. Tato příšera při úsvitu nezačne hořet. Vyskytuje se na zemi i pod ní a to v noci. V jeskyních se vyskytuje v oblastech, kde je slabá viditelnost.

Creeper_In_Cave
                                                           Pohled na creepera

Creepeři, jak jsem již zmiňoval jsou schopni explodovat a to v přímé blízkosti, jsou tudíž schopni zničit hráči jeho stavbu i přírodu a je tudíž nejobávanější příšerou, kterou lze najít na povrchu země. Což ho dělá ikonou hry. Má také svou neoficiální hlášku.

That’ssssss a very nice ___________ (everything, house, wolf, etc.) you have there… It would be a real shame if something were to happen to it…

Díky Creeperovi získáte střelný prach, ze kterého lze následně vytvořit TNT, které po aktivování také exploduje. Z každého creepera vypadne 0-2 kusy střelného prachu, samozřejmě výjimkou jsou enchanty – looting, v tom případě může padnout až 5 kusů.

Pokud je Creeper jeden blok od hráče, začne hlasitě syčet a po 1,5 sekundě exploduje. Vydávají zvuky kroků pouze pokud jdou po hlíně nebo trávě, jinak jsou tiší, nespadnou-li a nejsou zranění. Když zahlédnou hráče, který prochází okolo nich, tak se za nimi otočí a začne je pronásledovat.

Creeper stále může vybouchnout i v případě, že hráč stojí za zdí 1 blok širokou, ačkoliv creeper musí hráče vidět, aby detonoval. To se může stávat v případech např. domů obehnaných plotem nebo nízkými zdmi, přes které může creeper vidět, když vyskočí. Creepeři nemůžou „vidět“ hráče skrz sklo, takže jestliže je mezi hráčem a creeperem okno, hráč je v bezpečí.

Creeperova exploze je o 25% menší než exploze TNT, s výbušnou sílou 3. Nabitý Creeper vybuchuje o 50% silněji než TNT, a 2x silněji než normální creeper.

Spolu s TNT a Ghastovými ohnivými koulemi, všechny upuštěné předměty v dosahu výbuchu jsou zničeny. Určité procento odbouchnutých předmětů výbuch přežije a dají se sebrat. Co se týče škod na okolí, čím tvrdší je materiál kolem výbuchu, tím menší je poškození okolí za ním.

electrified-creeper-1
                                        Nabitý (modrý) a normální creeper

První creeper v minecraftu byl přidán v Survival testovací verzi 0.24 24. srpna 2009.